Český Krumlov City tours

Dear travelers!

Welcome to Český Krumlov, a UNESCO World Heritage site located in South Bohemia in the Czech Republic. It is a living showcase of Medieval, Gothic, Renaissance, and Baroque architecture nestled in the horseshoe bend of the Vltava River. Krumlov Tours was developed by Karolina Kortusova for you — the curious traveler. She has lived in Český Krumlov for more than twenty years and is also an avid, independent traveler herself.

Krumlov Tours will share the hidden and exclusive parts of Český Krumlov and custom design a tour to fit your individual needs while visiting the Czech Republic.

Let Karolina and her team show you the beauty of the Czech Republic with a multi-day tour of South Boheamia, Moravia and Prague.

Play Video

Blog

References

Powered byCusRev
1-5 of 5 reviews
  1. Loved Český Krumlov ! Everything went great. Recommended

  2. Úžasný zážitek, fundovaný výklad. Průvodkyně má o městě, jeho památkách a historii hluboké znalosti a z vyprávění je znát osobní vztah k tomuto krásnému místu

  3. Mužeme jedině doporučit! Paní průvodkyně Kortusová byla milá, ochotná a vstřícná. Ale hlavně s jejími znalostmi jsme si Krumlov opravdu užili a hodně se dozvěděli. Určitě jejích služeb rádi využijeme i příště. Moc děkujeme! Zuzka a Víťa

  4. Vynikající průvodkyně, profesionální ale zároveň i vtipný výklad historie Českého Krumlova.
    Moc doporučuji!

Looking for something else? Feel free to contact us at info@krumlovtours.com. Thank you for your time and we look forward to meeting you in Český Krumlov.